Historie spolku

Před sto lety byla ve Zvánovicích založena Vlastenecko-dobročinná obec baráčníků. Ustavující valná hromada se konala 20. února L. P. 1910 v tehdejším hostinci u Vajgrtů č. p. 24. Jako hosté byli přítomni hosté z Mirošovic. Za předsedu byl zvolen Alois Povýšil, zapisovatelem František Vajgrt. Stanovy přečetl Frant. Povýšil z č. p. 21, poté bylo přikročeno k přijímání členů, kterých se hlásilo 52. Soused rychtář z Mirošovic provedl volby funkcionářů.

Bylo usneseno, že sedění budou odbývat vždy první neděli v měsíci, rychtu propůjčil krčmář ve svém hostinci bezplatně. Kontribuce byla stanovena na 20 haléřů měsíčně. Schváleno bylo zakoupení baráčku, soused Josef Povýšil zhotoví zdarma Právo rychtářské. Postupně byli přijímáni další členové, někteří i ze sousedních Černých Voděrad, kteří si však v následujícím roce založili svou vlastní OB ve své vesnici.

Zvánovičtí baráčníci se s chutí ujali své činnosti v obci, pořádali zábavy a různé jiné akce, získávali tak příjem do své truhlice. Těchto peněz bylo využíváno na dobročinné účely, např. škole na učební pomůcky, vyplácení podpory svým členům v době nemoci. K tomuto účelu byli ustanoveni tak zvaní „felčaři“, kteří měli tuto činnost na starosti. Záhy si Baráčníci založili svoji knihovnu, do které přispívali mnozí darováním knih a postupně ji doplňovali nákupem nových.

Později byly pořizovány i některé zemědělské stroje a nářadí, které si členové za mírný poplatek zapůjčovali, např. trier a mlýnek na čištění obilí, kultivátor a dvoják, strojek na setí jetele apod.

Baráčníci ve Zvánovicích se podíleli i na kulturním dění v obci. Hrálo se divadlo, pořádaly se májové slavnosti, staročeské dožínky, ve spolupráci s mládeží se uskutečňovaly krojované průvody z polí do obce, kde se na návsi odehrávaly dožínkové scény spojené s tančením České i Moravské besedy. Udržovaly se i pouťové slavnosti, staročeské posvícení, které se drželo tři dny. Taneční veselice se odbývala nejen v neděli, ale i v pondělí se držela „pěkná hodinka“ a v úterý ještě „sousedská“.

Činnost spolku trvá nepřetržitě celých sto let, nikdy neustala, byla pouze utlumena v letech 1. a 2. světové války. Dokladem toho je několik dochovaných Knih zápisů vedených od založení spolku a Pamětní kniha založená roku 1960. První pamětní kniha byla zničena v době 2. světové války, kdy byla ukryta na půdě a došlo k jejímu znehodnocení.

V současnosti Baráčníci pořádají tradiční a oblíbené maškarní plesy. Spolupracují s ostatními spolky v obci a s Obecním úřadem při pořádání dalších akcí a zábav. Především jsou to setkání rodáků, předvánoční setkání u kaple a oslavy různých výročí. V roce 2003, u příležitosti 1. setkání rodáků a přátel obce, byl na návsi zasazen strom nejstarším členem OB Zvánovice Janem Medřickým, kterému bylo tehdy 100 let. V roce 2006 Baráčníci přispěli do sbírky na nový zvon do místní kaple a zúčastnili se v krojích na slavnosti jeho žehnání. Pro své členy pořádají různé zájezdy, pro tetičky posezení ke Dni matek. Každoročně se někteří zúčastňují společné rekreace v Baráčnické zotavovně v Černovicích.

Vlastenecko-dobročinná obec baráčníků ve Zvánovicích je součástí VII. župy Vlasákovy se sídlem v Mirošovicích.  Má poměrně vysoký počet členů, přistoupili i někteří ze sousedních Černých Voděrad, kde OB zanikla. Dne 20. února 2010 ve 14. hodin se konalo výroční sedění, symbolicky ve stejný den a hodinu, jako před 100 lety ustavující valná hromada. Doufejme, že i v budoucnu se najde dost nadšených lidí, kteří budou baráčnickou myšlenku nadále podporovat.